I Linux-retssagen forlanger IBM nu, at softwarefirmaet SCO skal lægge kortene på bordet og fremlægge sine beviser for, at Unix-kode er flydt ind i Linux. Hvis beviserne ikke bliver fremlagt, vil IBM anmode retten om at afvise hele sagen.
SCO har indtil videre ikke reageret på IBM's opfordringer til at udlevere sit bevismateriale. Firmaet har offentliggjort en lang liste med Linux-filer, som indeholder tvivlsom kode, men vil ikke sige, hvilke dele af filerne der er hentet fra Unix.
IBM anfører en række præcedenssager som argument for, at SCO ikke kan undlade at fremlægge sine beviser med den begrundelse, at der er tale om forretningshemmeligheder.
SCO har reageret ved at stille nye krav til IBM. Firmaet forlanger at IBM skal udlevere den komplette kode og alle udviklingsdokumenter og notater til AIX og Dynix samt udlevere navnene på 7.200 personer, som har deltaget i udviklingen af styresystemerne.
Senest har SCO startet et frontalangreb mod General Public License (GPL), som udgør fundamentet for Linux og mange andre open-source projekter. SCO mener at GPL'en strider mod den amerikanske forfatning.