Ingen brugerbetaling for Netordbogen

Trods manglende finansiering af Den Danske Netordbog afviser professor dr.phil.habil Henning Bergenholtz, der står bag hjemmesiden, at indføre brugerbetaling.

Den Danske Netordbog mangler fem millioner kroner for at kunne fortsætte. Alligevel vil der ikke blive indført brugerbetaling.

Muligheden har været på tale, men indtægterne vil kun lige være nok til at holde siden i gang, og derved vil den ikke blive videreudviklet.
Leder af Center for Leksikografi, professor dr.phil.habil Hennig Bergenholtz, vil ikke indføre brugerbetaling for et produkt, som han ikke mener er tilfredsstillende.

»Jeg har en faglig stolthed. Det vil klart være utilfredsstillende for mig at lade en side være tilgængelig, hvis den ikke bliver udviklet«, siger Henning Bergenholtz til ComON.

Center for Leksikografi har tidligere sendt ansøgning om støtte til Kulturministeriet uden held. Nu prøver de igen. Denne gang også til Undervisningsministeriet og en række private fonde. Hvis det ikke giver pote, så vil der fra d. 1. januar 2006 være lukket for Den Danske Netordbog.

Annonceindlæg fra Conscia

Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

Ahmed Yasin Mohammed Hassan

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil