E-mærket skal på finansloven

E-handelsfonden frygter for Danmarks konkurrenceevne, hvis ikke regeringen satser mere målrettet på at skabe trygge handelsrammer på nettet. Derfor vil fonden have sit e-mærke på finansloven.

I 2005 blev forbrugerministeren anbefalet at skabe tiltag, der kunne fremme kendskabet til e-handelsmærket, men E-handelsfonden har endnu ikke hørt noget fra ministeriet. Det skuffer Lars Schmidt Larsen, der er formand for fonden.

Derfor vil han have mærket på finansloven. Han frygter nemlig, at det kan gå ud over Danmarks konkurrenceevne i fremtiden, hvis danskerne ikke føler sig trygge med at handle online.

»Med flere ressourcer vil butikkerne kunne skabe gode forretninger, som vil tiltrække flere kunder, og det vil i sidste ende betyde bedre priser for forbrugerne. Samtidigt vil vi stå stærkt, efterhånden som grænserne bliver brudt ned. I dag handler kun 38 procent af netkunderne på fremmedsprogede hjemmesider, men sådan vil det næppe fortsætte, når de udenlandske netbutikker for alvor begynder at gå efter de danske kunder,« siger Lars Schmidt Larsen.

Panelet ForbrugerForum, der i sin tid anbefalede ministeriet at øge kendskabet til e-mærket, mener til gengæld, at en placering på finansloven vil være at skyde over målet, siger Kirsten Fjord fra forummet til Jyllands-Posten. Hun vil vente med at følge op til 2007.

Forbrugerstyrelsen oplyser, at man har søsat kampagnen "Køb trygt på nettet" som konsekvens af ForbrugerForums anbefalinger fra 2005.

Mere om samme emne

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

    Mia Vang Petersen

    Norriq Danmark A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S