USA vurderer forbud mod spyware

De amerikanske myndigheder overvejer for tiden muligheden for at regulere spyware. Handelskommissionen FTC har indkaldt it-branchen til et møde om sagen.

Efter ny lovgivning om spam har de amerikanske myndigheder nu kastet blikket på udbyderne af det såkaldte spyware. Spyware-programmer følger ofte med downloadede programmer, og kan eksempelvis overvåge brugerens internet-færden

Hidtil har spywaren befundet sig i en juridisk gråzone, men nu har den amerikanske handelskommission, Federal Trade Commission (FTC), ifølge nyhedstjenesten C-Net, taget første skridt i retning af lovgivning på området ved at indkalde til en høring blandt it-branchens erhvervsledere, jurister og forbrugerorganisationer.

Den amerikanske it-branche er ikke udelt begejstrede for FTC's initiativ. I brancheorganisationen Software and Information Industry Association er man nervøs for, at ny lovgivning på området også vil ramme legitim kontakt med kunder og brugere.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Højer og Lauritzen ApS
Distributør af pc- og printertilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere