Børsens Forlag blotlægger adresser til spam

I dag har Børsens Forlag i en email-invitation blotlagt mere end 1100 mailadresser. Dermed har forlaget udsat alle de inviterede for en stor spam-risiko.

Børsens Forlags nyhedsservice har i en email-invitation, som er blevet udsendt torsdag formiddag, blotlagt mere end 1100 mailadresser. Dermed har forlaget udsat alle de inviterede for en stor spam-risiko. Nogle af modtagerne er allerede blevet spammet med forlagets mail mere end 20 gange.

De 1100 mailadresser står i Cc-feltet på en email, der er blevet sendt fra Børsens Forlags nyhedsservice, og ifølge sikkerhedseksperten Preben Andersen fra DK-Cert udgør en sådan mailfadæse et stort problem.

»For det første er det jo en sag for Datatilsynet, fordi det er meget uheldigt at videregive en masse følsomme data, uden folks tilladelse. Desuden kan det ud fra et it-sikkerhedsmæssigt perspektiv give anledning til rigtig mange problemer for modtagerne, fordi mailserverne ofte er fyldt med fejl og derfor ikke kan håndtere en mail med så mange adresser i Cc-feltet. Det kan resultere i, at modtagerne får den samme mail 100 gange,« siger han til ComON.

It-chefen hos Børsens Forlag, Knud Thomsen, bekræfter over for ComON, at flere af modtagerne allerede har modtaget mailen mere end 20 gange.

»Vi er opmærksomme på problemet. I øjeblikket forsøger vi sammen med vores it-samarbejdspartner at lukke for problemet,« siger Knud Thomsen, der er it-chef for Bonnier Forlagene, som Børsens Forlag er en del af.

Forlagsdirektør Lise Nestelsø erkender, at sagen er meget uheldig.

»Vi sender mange nyhedsmails ud, men det er første gang vi har oplevet sådan noget her, og derfor er vi meget nysgerrige og interesserede i at finde ud af, hvad der er sket. Og det er naturligvis ikke noget vi har gjort med vilje - det ville være både dumt og uprofessionelt,« siger hun til ComON.

Lise Nestelsø fortæller samtidig, at en af modtagerne har mangedoblet antallet af mails ved at sende svarmails ud til alle adresserne i Cc-feltet.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
KEYBALANCE A/S
Udvikling og salg af økonomisystemer samt CRM og MPS. Systemer til blandt andet maskinhandlere, vvs-branchen, vognmænd, låsesmede,handelsvirksomheder

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere