Mozilla og Thunderbird går hver sin vej

Mozilla Foundation vil fremover koncentrere sig om udviklingen af open source-browseren Firefox, mens postprogrammet Thunderbird skal skilles fra i en selvstændig organisation.

Mitchell Baker, der er chef for Mozilla Foundation, skriver i et blogindlæg at organisationen ønsker at koncentrere sig om browseren Firefox, og derfor skal postprogrammet Thunderbird skilles fra. Baker understreger at Thunderbird-udviklerne skal have mulighed for at »bestemme over deres egen skæbne«, men der er næppe tvivl om, at beslutningen repræsenterer en nedprioritering af Thunderbird.

I lang tid har udviklingen af postprogrammet haltet efter Firefox-browseren. Det var egentlig meningen, at hovedversionerne af programmerne skulle sendes ud samtidig, men version 2.0 af Thunderbird kom eksempelvis først syv måneder efter Firefox 2.0.

Og Mozilla Foundation erkender da også, at Firefox har den højeste prioritet i øjeblikket, mens Thunderbird har fået mindre opmærksomhed.

Mitchell Baker har tre forslag til fremtiden for Thunderbird. Enten kan udviklerne oprette deres egen organisation efter samme model som Mozilla Foundation eller de kan skilles fra som et selvstændigt datterselskab til den nuværende organisation. Den tredje mulighed er, at Thunderbird omdannes til et community-projekt som SeaMonkey eller Camino.

Mozilla-chefen efterlyser en »ny vision« for postprogrammet. Men spørgsmålet er måske, om der overhovedet er brug for programmer som Thunderbird i en tid, hvor mange brugere forvalter deres elektroniske post gennem tjenester som Google Mail. Mozilla har et tæt samarbejde med Google og det kunne være en del af forklaringen på, at Thunderbird bliver nedprioriteret.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Højer og Lauritzen ApS
Distributør af pc- og printertilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere






White paper
Tidsbegrænset kampagne: Overvejer du at udskifte eller tilføje printere i din forretning? Vi kan tilbyde én eller flere maskiner gratis