Det nye program Google Spreadsheets er indtil videre kun tilgængelig i en begrænset betatest, men det indeholder allerede en lang række af de funktioner, som kendes fra programmer som Microsoft Excel.
Og fordi der er tale om en online-applikation, bliver det meget let at dele sine regneark med andre brugere.
Programmet understøtter både CSV og XLS formatet og skulle være i stand til at importere alt indhold og alle formler i Excel-dokumenterne. De færdige regneark kan også eksporteres som HTML, men ODF understøttes indtil videre ikke.
Den aktuelle beta mangler alle diagram-funktioner og træk-og-slip inde i regnearkene fungerer heller ikke endnu.
Google Spreadsheets ligner et direkte angreb på Microsofts Office-pakke, men hos Google betegner man tjenesten som et supplement og ikke en erstatning til almindelige kontorprogrammer som Excel.
Allerede i april meldte Google sig på banen med en online-kalender, der ligner en konkurrent til Microsoft Outlook, og Google købte i marts en online-tekstbehandling, Writely, der endnu ikke er introduceret som Google-produkt.