Virksomheder kan få hjælp til it-indkøbet

26 små og mellemstore virksomheder har i år fået hjælp til at kortlægge deres it-behov via det EU- og statsstøttede projekt e-nnovation.

26 små og mellemstore virksomheder har i år fået hjælp fra EU og staten til at forbedre deres it-systemer, så de kan lave specifikke krav til deres it-leverandører.

Virksomhederne kan nu få den nødvendige hjælp til at kortlægge deres it-behov - helt gratis.

Rambøll Management lægger gratis konsulenttimer, betalt af det offentlige, til for de små og mellemstore virksomheder, der har behov for det. EU's socialfond og staten har skudt fem millioner kroner i projektet, e-nnovation, i 2006 og 2007. Projektet ledes af ITEK under Dansk Industri og en række underorganisationer.

Mange virksomheder har problemer med at kortlægge deres behov for teknologi og hvilke krav de skal stille til deres it-leverandører. Den hjælp kan de nu få af Rambølls konsulenter under e-nnovation.

Direktør for Scanex, John Hybel, det første firma, som har haft gavn af ordningen, er meget tilfreds.

»Vi er nu færdige med vores kravspecifikation til det nye system og er blevet opmærksomme på, hvor omhyggelig man skal være. Det er ikke kun de tekniske krav, der er vigtige, men også vores krav til deadline og uddannelse af folk,« siger John Hybel til Erhvervsbladet.

De 26 projekter, der er blevet gennemført under e-nnovation indtil videre har handlet om integration af data, investeringer i kunderettet data (crm) eller CMS-systemer, fortæller projektansvarlig for ITEK, Dorte Ibsen.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S