Ny orm snyder sig med i e-mails

Antivirusselskaberne advarer om en orm, der spredes på en måde, som aldrig er set før. Ormen sender ikke sig selv - men hægter sig automatisk på alle de mails, der sendes fra inficerede computere.

Antivirusselskaber advarer i disse dage om orm, der spredes på en hidtil uset måde. Ormen "snyder" sig med i mails, som sendes fra inficerede computere. W32.Taripox, som ormen hedder, er svær at opdage. Modsat andre orme er Taripox ikke synligt aggressiv - den videresender ikke automatisk sig selv til kontaktdatabasen. I al stilhed vedhæfter den sig alle de mails, der bliver sendt helt legalt fra inficerede computere.

Rent teknisk går ormen ind og opretter en mailserver (SMTP server) på inficerede computere. På sin egen mailserver inficerer ormen den afsendte mail, og sender den herefter videre til den rigtige mailserver, der leverer mailen - og ormen - til modtageren.

Modtageren får tilsendt en mail, som ikke umiddelbart virker mistænksom. Afsenderen er rigtig og kendt af modtageren, og e-mailens indhold og formulering er uændret. Den eneste ændring er en vedhæftet fil, som indeholder ormen.

Den vedhæftede fil er ikke ens hver gang. Hvis den originale mail ikke i forvejen har nogen vedhæftet fil, eller hvis den vedhæftede fil er under 6 KB, vil ormen omdøbe filenendelsen til doc.pif eller .dat. Er den vedhæftede fil i den originale mail større end 6 KB vil ormen ændre filendelsen til dat.exe eller blot .exe. I alle tilfælde vil den vedhæftede fil nu indeholde ormen.

Hverken Virus112 eller Symatec betegner endnu ormen som en trussel i Danmark.

Link:

  • Symantec: W32.Taripox@mm



  • Brancheguiden
    Brancheguide logo
    Opdateres dagligt:
    Den største og
    mest komplette
    oversigt
    over danske
    it-virksomheder
    Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
    Alfapeople Nordic A/S
    Rådgivning, implementering, udvikling og support af software og it-løsninger indenfor CRM og ERP.

    Nøgletal og mere info om virksomheden
    Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

    Kommende events
    Computerworld Cyber Briefing

    Én gang om måneden leverer Computerworld Event et 30 minutters Cyber Briefing, hvor du får overblik over de mest aktuelle angreb, største trusler og tendenser samt giver dig gode råd, der kan implementeres direkte i din it-sikkerhedsafdeling.

    14. august 2025 | Læs mere


    Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

    Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

    19. august 2025 | Læs mere


    Cyber Security Summit 2025 i Jylland

    Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

    21. august 2025 | Læs mere