Atea køber dansk it-fima for 30 mio.

Storage- og backup-specialisten SCT bliver en del af Atea-koncernen.

Artikel top billede

Danmarks største it-forhandler Atea har endnu engang haft tegnebogen fremme og har lagt 30 millioner kroner på bordet som betaling for at overtage den københavnske storageforhandler SCT.

SCT, der udover sit hovedkontor i København også har et mindre kontor i Århus, beskæftiger i dag 24 medarbejdere. Forhandleren har siden sin stiftelse i 2005 leveret en stribe stærke resultater med et samlet overskud før skat på 17 millioner kroner, hvoraf året 2009/10 alene bidrog med et plus på 3,6 millioner. Ifølge en børsmeddelelse er forventningen for indeværende år, at selskabet vil bidrage med driftsindtægter på 60 millioner kroner og EBITDA på 7,6 millioner kroner, hvilket for begge posters vedkommende er en vækst på mere end 50 procent i forhold til det seneste regnskab.

Atea overtager 100 procent af ejerskabet, mens den nuværende ledelse og en række nøglemedarbejdere fortsætter som menige medarbejdere i Atea.

Læses lige nu

    Banedanmark

    Systemudvikler (backend)

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    IT Manager

    Københavnsområdet

    Region Midtjylland

    Frontend-udvikler med iværksættermindset

    Midtjylland

    Annonceindlæg fra Systematic

    Systematic og Helsing vil gøre droner til en integreret del af fremtidens beredskab

    Samarbejdet mellem Systematic og Helsing skal styrke Europas kontrol over egne forsvarsdata – og bringe militær og civil sikkerhed tættere sammen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

    Birthe Kamstrup

    Norriq Danmark A/S

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job
    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job