Et amerikansk kongresmedlem foreslår at filmstudier og pladeselskaber skal have en "licens til at hacke". Republikaneren Howard Berman, som er valgt i Californien og har Hollywood i sit valgdistrikt, mener at det skal være lovligt for copyright-indehavere at gennemføre hacker-angreb mod P2P-systemer.
Med loven i hånden kunne Hollywood-industrien starte et elektronisk korstog mod internet-tjenester som Kazaa og Morpheus og bruge "beskidte tricks" uden at frygte, at de senere kan gøres juridisk ansvarlige for konsekvenserne.
Berman foreslår, at det skal gøres lovligt for firmaerne at bruge "interdiction", hvor en P2P-bruger oversvømmes med falske meddelelser så forbindelsen bliver blokeret, "redirection", hvor brugere videreledes til det forkerte site, og "spoofing", som betyder at en korrupt eller ubrugelig fil maskeres som en sang, film eller et program.
Brancheforbundet Recording Industriy Association of America (RIAA) hilser forslaget velkommen, mens P2P-firmaet StreamCast advarer mod at gøre det lovligt at hacke sig ind på forbrugernes pc'er - de samme forbrugere, som pladeselskaber og filmstudier ønsker at sælge deres produkter til, kommenterer StreamCast.
(Kilde: CNET)