Den såkaldte Sobig-F orm, der tirsdag stod for det mest omfangsrige virusangreb i Danmark nogensinde, kan hente hemmelige bankoplysninger fra inficerede computere og i værste fald bruges til økonomisk kriminalitet.
»Virussen er ekstrem farlig, fordi den kan hente oplysninger ud af inficerede computere, når bestemte ord som "bank" eller "onlineservices" anvendes. Hvis bogholderiet i en virksomhed f.eks. betaler en faktura på internettet og ordet "bank" optræder, er der mulighed for, at virussen finder passwordet og ganske enkelt lænser virksomheden,« siger Sissel Weitzhändler, salgschef i EuroTrust Virus112 til Børsen.
Sobig.F-virussen startede for alvor sin hærgen af de danske computere i går tirsdag, hvor den om formiddagen startede med at ligge store dele af centraladministrationen ned, for så at sprede sig til en lang række private virksomheder.