Siemens Business Services anklages for norsk prisfusk

Forhandlerhuset Siemens Business Services (SBS) er midtpunkt i en norsk skandalesag. Det norske dagblad VG anklager SBS for at have tjent 50 millioner mere end de har lov til i en milliardaftale med Det Norske Forsvar. SBS afviser kritikken.

I januar 2001 indgik SBS en aftale med det norske forsvar om levering af dataudstyr. En aftale der betød at SBS blev eneleverandør. Her blev det aftalt at SBS maksimalt kunne beregne en dækningsgrad på otte procent for alt EDB-materiale (differencen mellem prisen det norske forsvar betaler, og SBS' kostpris).

Alligevel har SBS i nogle tilfælde brudt kontrakten og taget en meget højere pris end tilladt. Det viser dokumenter som den norske avis VG er kommet i besiddelse af.

Ifølge VG var dækningsgraden langt under de 8 procent ved de første leverancer. Så da Det Norske Forsvar i 2001 gik på storindkøb, så øjnede SBS chancen for at tjene det tabte ind. I en enkelt handel tjente de 6,1 millioner norske kroner for meget. Dækningsgraden var på hele 15,2 procent.

Det fik SBS til at holde et internt møde, om hvordan man skulle skjule disse ekstraindtægter. På dette møde besluttede man, at overføre penge til en anden afdelings balance, sådan at ekstra indtægter blev holdt uden for resultatet. Herefter blev pengene overført til en afdeling i Siemens-systemet, som sled hårdt med indtjeningen. Dermed slog SBS to fluer med et smæk. Man fik skjult overfaktureringen samtidig med, at en afdeling i vanskeligheder pludselig kunne blive lønsom.

Den norske avis' anonyme kilde beretter, at man i løbet af 2002 overførte over 20 millioner norske kroner tjent ind via forsvarskontrakten til en anden afdelings balance.

SBS' norske direktør Ole Morten Skymoen afviser kritikken. I modsætning til Det Norske Forsvar mener Skymoen, at det er den totale leverance over flere år som i gennemsnit ikke skal have mere end otte procents dækningsgrad.

»Vi har holdt 100 procent indenfor kontrakten. Forsvaret har hele tiden haft fuldt ret til, at se vores regnskaber og bilag,« siger Skymoen til VG.

Den mulighed har Det Norske Forsvar, ifølge Skymoen, ikke benyttet sig af.

Mere om samme emne

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil