Brændstofmotor til bærbare

Snart bliver batterierne i de bærbare computere skiftet ud med brændstoftanke. Japanske Casio annoncerede tirsdag, at de har udviklet brændselsceller til bærbare enheder.

Casio har udviklet brændselsceller til bærbare enheder, meddelte firmaet tirsdag. Med Casios brændselscelle kan en bærbar computer køre 20 timer i træk - et almindeligt genopladeligt lithion-ion batteri giver gennemsnitligt kun kraft til fire timers brug.

Brændselscellerne genererer energi gennem en kemisk reaktion mellem hydrogen, metanol og oxygen. Selve brændselscellerne er på størrelse med et frimærke.

Casio planlægger at installere de nye brændselsceller i firmaets mobile produkter, deriblandt bærbare computere, digitale kameraer, PDA'er og mobiltelefoner. Ifølge en talsmand fra firmaet, kan vi forvente at se de første brændstofdrevne produkter allerede i 2004.

Casio fortæller, at prisen på brændselscellerne vil være på samme niveau som et konventionelt lithium-ion batteri, når cellerne sættes masseproduktion.

Andre firmaer som Toshiba, Hitachi og Motorola arbejder på lignende teknologier. Toshiba forventer at deres brændstof-teknologi er klar til at bruges i PDA'er inden for to år.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S