Udflytning en del af et dynamisk arbejdsmarked

Det er ikke nødvendigvis et problem, at danske arbejdspladser flyttes til udlandet. Men frygten lever i bedste velgående, for mange har endnu ikke forstået, at udflytning ikke er en trussel.

Mange taler om outsourcing med panik i stemmen, men i virkeligheden er det blot en uundgåelig del af globaliseringen og det moderne fleksible arbejdsmarked.

»Frygten har en ganske stor udbredelse af flere grunde. Overordnet kan man sige, at der er meget fokus på de negative aspekter ved globaliseringen, mens der ikke tales så meget om de positive aspekter,« siger direktør i Arbejderbevægelsens Erhvervsråd, Lars Andersen, til ComON.

Som eksempel på et positivt aspekt ved globaliseringen nævner Lars Andersen den gode handelsbalance, der normalt ikke tilskrives globaliseringen, men bare betragtes som "almindelig handel." Heroverfor står udflytning som et "negativt" aspekt, der er nemt at forholde sig til, fordi et udflyttet job efter en simpel logik bliver til et tabt job som igen er lig med en arbejdsløs.

Det er en række faktorer, der har været med til at sætte udflytning højt på den mediemæssige dagsorden.

»Mediernes fokus på udflytning skyldes, at man for et par år siden pludselig blev opmærksom på, at der også var udflytning af højtuddannede arbejdspladser. Det skabte en frygt, og den frygt er blevet forstærket af, at vi ikke formår at skabe arbejdspladser i Danmark. Men i 1990'erne, hvor der faktisk var mere fart på udviklingen, var der ikke den samme grad af negative historier, fordi der samtidig blev skabt arbejdspladser,« siger Lars Andersen.

Ifølge Lars Andersen er frygten overdrevet, og han mener, at vi herhjemme er godt rustede til at kunne klare sig i globaliseringen.

»Det er klart, at man kan føle sig angst, hvis man føler, man ikke er klædt på til udviklingen. Men vi er klædt på, for vi er i en løbende opkvalificering. Og det er faktisk en af vores styrker, at vi er gode til at udvikle noget nyt,« siger Lars Andersen.

Det er vigtigt, at vi får gang i beskæftigelsen. Samtidig skal vi være parate til at omstille os og huske løbende at specialisere os på nogle områder, for tingene hurtigt bliver udflytningsmodne.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS