Kindle kan også bruges til spil

Kan Kindle bruges til andet end e-bøger? Ja, siger Amazon.

Artikel top billede

Nu forsøger Amazon tilsyneladende at bevise at Kindle faktisk kan bruges til andet end bare elektroniske bøger. Amazon har udgivet de første to spil til Kindle, som kan downloades gratis fra nettet.

Men Kindle er trods alt ikke en rigtig tavlecomputer og der er lang vej til iPad'en med dens farveskærm. Kindle har kun en s/h-skærm og den er ikke egnet til hurtig billedopdatering i actionspil.

De to nye spil – Every Word og Shuffled Row – er da også simple ordlege, hvor spilleren f.eks. skal danne ord ud fra et begrænset antal bogstaver.

Spillene er udviklet med Kindle Developer Kit (KDK), som alle kan downloade frit og bruge til at udvikle egne programmer til Kindle.

For at køre spillene kræves en Kindle 2, Kindle DX eller den helt nye Kindle, som blev annonceret forleden. De kan ikke køre på den første Kindle.

Amazon har også taget et nyt skridt for at gøre Kindle mere interessant for internationale brugere. Der er nu åbnet en britisk Kindle-butik, hvor alle Kindle-ejere i Storbritannian nu kan shoppe.

Danske Kindle-ejere er dog fortsat henvist til den amerikanske Kindle-shop.
 

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job