IT-Universitetet styrker indsatsen indenfor sundheds-it

IT-Universitetet har udnævnt lektor Jakob Bardram til professor i computerstøttet samarbejde for at styrke indsatsen indenfor grænseområdet mellem it og sundhed.

IT-Universitetet har udnævnt lektor Jakob Bardram til professor i computerstøttet samarbejde fra den 1. oktober 2006.

Jakob Bardrams arbejde har været koncentreret omkring at skabe ny it-teknologi, der forbedrer den daglige arbejdssituation for brugerne. Et eksempel på det er "det interaktive hospital" på Horsens Sygehus ihospital.dk.

»Ansættelsen af Jakob Bardram på IT-Universitetet betyder, at vi fortsætter med at styrke grænseområdet mellem it og sundhed, «siger prorektor Jørgen Staunstrup, IT-universitetet.

Jakob Bardram kommer fra en stilling som lektor ved Aarhus Universitet og leder af Pervasive Healthcare.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Advania Danmark A/S
Hardware, licenser, konsulentydelser

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere