Nikon D70

Hidtil har digitale spejlreflekskameraer - med en enkelt undtagelse - været for dyre at købe for alle andre end entusiasten. Sådan er det ikke længere.

Hidtil har digitale spejlreflekskameraer - med en enkelt undtagelse - været for dyre at købe for alle andre end entusiasten. Sådan er det ikke længere. Til foråret udsender Nikon nemlig sit første bud på digitalt spejlreflekskamera, der kan købes af den almindelige spejlrefleksforbruger.

D70 hedder vidunderet, der er udstyret med Nikons såkaldte F-bajonet. F-bajonetten gør, at alle Nikons objektiver kan anvendes på kameraet - også de, der oprindeligt er skabt til traditionelle spejlreflekskameraer. Så sidder du med objektiver til et traditionelt Nikon-kamera, kan de altså uden videre benyttes sættes på den digitale udgaves hus.

Til de teknisk kyndige kan vi oplyse, at billedsensoren i D70 er af typen DX, men derudover er oplysningerne om kameraets specifikationer sparsomme, da kameraet først kommer på hylderne til marts eller april.

Det er dog sikkert at D70 enten vil kunne leveres som hus alene, eller i kombination med flere forskellige Nikkon-objektiver. Prisen er på omkring 10.000 kr.

Annonceindlæg fra Barco

Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse