Artikel top billede

Fejl hos Google Maps udløste mini-invasion

En forkert kort hos Google Maps fik militæret i Nicaragua til at marchere ind i nabolandet.

Som ComON kunne fortælle tidligere i år, har Google længe kæmpet med grænsedragningen i sine digitale kort. Det er svært at gøre alle tilfredse. I den gamle strid mellem Canada og Danmark om Hans Ø har Google Maps åbenbart valgt den danske side. Men fejl i de digitale kort kan få langt mere alvorlige konsekvenser.

Nu fortæller det største dagblad i Costa Rica, La Nacion, om en militærisk mini-invasion som angiveligt skyldes en fejl hos Google Maps.

Google har målt tre kilometer forkert og placeret grænselinien mellem Costa Rica og Nicaragua inde på costa ricansk territorium.

Det fik en militærkommandant i den nicaraguanske hær til at marchere ind i Costa Rica, bygge en camp og hejse sit eget lands flag på det sted, hvor Google Maps viser at grænsen går.

Det udløste stor opstandelse i Costa Rica og præsident Laura Chincilla måtte gå på tv og opfordre sine landsfolk til at bevare roen. Den ansvarlig kommandant, Eden Pastora, placerer hele ansvaret for fadæsen hos Google.

I Cambodja har premierminister Hun Sen tidligere beskyldt Google for at vise en ”vildledende” grænse til Thailand. Der er også problemer med grænsen mellem Etiopien og Somalia, hvor man ikke kan blive enig om hvor grænsen forløber.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Brother Nordic A/S
Import og engroshandel med kontormaskiner.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere