KODA og IFPI skændes om mangel på danske streaming tjenester

Det er din skyld! Nej, det er din skyld.

Danske forbrugere har langt fra de samme muligheder for at bruge lovlige musiktjenester på nettet, som andre verdensborgere har. Men brancheforeningerne IFPI og KODA har svært ved at blive enige om, hvem der er skyld i de begrænsede muligheder.

Nu er der udbrudt tydelige uenigheder mellem IFPI, der repræsenterer pladeselskaberne, og KODA, der indgår aftaler og inddriver penge til komponister og tekstforfattere.

I IFPIs statusrapport over musikkens vilkår i 2010 giver IFPI direkte KODA skylden for, at danskerne ikke lovligt kan bruge for eksempel Spotify, We7 og Deezer – mens brugere i Frankrig og England sagtens kan.

”Det skyldes, at KODA...ikke har ønsket at indgå aftaler med de pågældende tjenester på vilkår, der svarer til de aftaler, tjenesterne kan opnå i andre lande,” står der i IFPIs Digital Music Report 2010.

Men den beskyldning vil KODA ikke have siddende på sig.

”Realiteten er, at ingen af dem (Deezer og We7) har været i kontakt med KODA. At Deezer forsøgte at komme ind i Danmark, men blev stoppet af IFPI's advokater, gør IFPI's falske oplysninger ekstra bemærkelsesværdige,” skriver KODA i en pressemeddelelse med overskriften: IFPI fejlinformerer offentligheden, der efterfølgende lyder:

"IFPI beskylder også KODA for at være årsag til VEVO og HULU ikke har etableret afdelinger i Danmark. Faktum er, at VEVO og HULU slet ikke er aktive i Europa og aldrig har kontaktet KODA."

KODA afslutter sit svar med en drillende kommentar til IFPI om den kommende musiktjeneste fra Amuseic.

"Amuseic starter en tjeneste ved navn Beat her i foråret, hvis ellers pladeselskaberne vil licensere den. KODA har indgået en aftale med Amuseic."

Beat er en privat udgave af de digitale jukebokse, som man ser på barer og caféer.

De to parter er mangeårige samarbejdspartnere. Først for nylig er uenigheden brudt ud.I slutningen af 2009 gav IFPI første gang KODA skylden for, at Spotify ikke ville komme til Danmark. Og senest i denne måned skrev IFPIs afgående marketingsdirektør Jesper Bay i sin nyhedsmail:

"Hvad særligt det første angår, er det helt uforståeligt, at KODA, som IFPI i andre sammenhænge har et godt samarbejde med, tilsyneladende udgør den største hindring for, at danske brugere får adgang til nye, spændende tjenester, som kan skabe tiltrængt yderligere vækst i markedet, og samtidig begrænse pirateriet. KODA siger, det er "for kunstnernes skyld", at de ikke indgår aftaler med tjenester som Spotify. Spørgsmålet er, om de kunstnere, som vurderet ud fra de svenske tal, går glip af millionindtægter, er enige, og ved, hvad de siger nej til."

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    SAP Bruger- og rolleadministrator ved Forsvarsministeriets Regnskabsstyrelse

    Nordjylland

    Rambøll Management Consulting

    Senior AI Engineer

    Midtjylland

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job