Ny Service Pack til Office 2007

Den anden Service Pack med opdateringer til kontorpakken Office 2007 kommer til næste forår.

Microsoft har nu annonceret Service Pack 2 til Office 2007 i et blog-indlæg. Pakken kommer mellem februar og april næste år. Normalt fortæller softwarefirmaet ikke om indholdet i en Service Pack før kort tid inden den er klar til frigivelse. Men denne gang har Microsoft ændret sin politik og allerede udsendt en liste over de nye funktioner og udvidelser, der kommer i SP2.

Det gælder blandt andet understøttelse for filformaterne Open Document Format (ODF), XML Paper Specification (XPS) og Portable Document Format (PDF). Der er forbedringer i postprogrammet Outlooks stabilitet og ydelse, udvidet understøttelse for kryptering og flere nye diagram-funktioner i Excel. Visio kan nu eksportere UML-modeller til en XML-fil.

Der kommer også et værktøj, som kan bruges til at afinstallere alle Service Packs til Office.

Microsoft fortæller at udvalgte virksomhedskunder vil modtage en betaversion af SP2 til Office i de næste dage. Herefter vil firmaet så vurdere, om betaprogrammet skal udvides til en større brugerskare.

Der arbejdes også på en Service Pack 2 til Windows Vista, men her er Microsoft noget mere hemmelighedsfuld. Microsoft vil kun bekræfte, at der kommer en SP2 til Vista, men ikke fortælle om indholdet endnu.

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS