Danske firmaer har svært ved at finde it-folk

Ifølge en undersøgelse fra jobdatabasen StepStone er det blevet markant sværere for danske firmaer at finde it-folk.

En rundspørge blandt europæiske personalechefer foretaget af jobdatabasen StepStone viser at det er blevet sværere at finde it-folk i løbet af det seneste år. 21 pct. af de adspurgte mener at det er svært at besætte it-stillinger mod 17 pct. sidste år. I Danmark er tendensen endnu mere udpræget. Blandt de danske personalechefer svarer 19 pct., at de har svært ved at finde it-folk, næsten en fordobling i forhold til sidste år, hvor 10 pct. havde problemer med at finde it-specialister.

»Over en årrække har vi set en mangel på kvalificerede specialister. Når virksomheder rekrutterer, bliver konkurrencen om kandidaterne mere intens, og HR cheferne er derfor nødt til at anvende de mest effektive kanaler for at nå de efterspurgte kandidater,« siger Morten Heuing, adm. direktør i StepStone.

Trods høj arbejdsløshed har mange virksomheder svært ved at finde medarbejdere inden for nøgleområder som salg og ingeniørarbejde. En fjerdedel af de europæiske virksomheder har svært ved at besætte salgs- og ingeniør-stillinger. I Danmark er tallet henholdsvis 20 og 26 pct.

I den anden ende af skalaen kommer sekretær-stillinger og manuelt arbejde, hvor kun 2 pct. oplever problemer med at finde medarbejdere.

Samlet har 1.875 HR-chefer i syv europæiske lande deltaget i undersøgelsen.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job