Windows XP får længere liv

Microsoft har varslet at salget af Windows XP stopper til sommer, men operativsystemet får sandsynligvis lov til at leve videre lidt endnu.

Ifølge nyhedstjenesten Infoworld vil Microsoft med stor sandsynlighed forlænge livet for sit gamle operativsystem Windows XP. Microsoft har eller tidligere sagt, at salget af Windows XP stopper den 30. juni. Men Intels udviklerkonference i Kina i denne uge, hvor chipfirmaet har vist sin nye Atom-processor til små mobile computere, sætter fokus på et af Microsofts største problemer.

For spørgsmålet er, hvilket operativsystem der skal køre på de små mini-computere. Windows Vista er alt for hardware-krævende, og så er der stort set kun Windows XP tilbage, hvis operativsystemet skal leveres af Microsoft.

Asus har da også netop meddelt, at Eee-computeren kommer i en version med Windows XP inden for de næste par uger. Dermed tyder alt på, at Windows XP stadig har en fremtid på pc-markedet.

Microsoft har da også selv meldt ud, at en slanket version af operativsystemet, Windows XP Starter Edition, skal sælges frem til 30. juni 2010. Den er dog kun rettet mod udviklingslande og ses primært som et forsøg på at bekæmpe den udbredte piratkopiering i mange dele af verden.

Softwarefirmaet vil også tillade, at virksomheder og slutbrugere som har købt Vista Business og Ultimate pakker kan nedgradere til XP efter den 30. juni 2008. Men der er nok ikke mange, som vil betale flere tusinde kroner for Vista, blot for at kunne nedgradere til XP.

Når det gælder fabriksnye computere, vil Microsoft først stoppe salget af XP-licenser til januar næste år.

Der er allerede startet flere underskrifts-indsamlinger på nettet, der opfordrer Microsoft til at forlænge levetiden for Windows XP. Og meget tyder på, at softwarefirmaet kan blive tvunget til at gøre netop dette for at forhindre at brugerne skifter til et andet og mindre hardware-krævende operativsystem - Linux.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
itm8 A/S
Outsourcing, hosting, decentral drift, servicedesk, konsulentydelser, salg og udleje af handelsvarer, udvikling af software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere