Copy-Dan opgiver ikke afgift på flashchips

Ved et bestyrelsesmøde fredag fastholdt Copy-Dan beslutningen om at indføre afgifter på hukommelseskort til digitale kameraer.

Danskerne slipper ikke umiddelbart for at betale afgifter af sine feriebilleder. Det blev besluttet fredag, hvor Copy-Dan på et bestyrelsesmøde enedes om, at afgiften på flashchips skal fastholdes og at den træder i kraft den 1. september, skriver Jyllands-Posten.


Afgiften betyder, at man skal betale 3,20 kroner eksklusiv moms for et 64MB flashchip kort. Et 32MB kort bliver 1,60 kroner dyrere eksklusiv moms.


Flashchips benyttes fortrinsvis i digitale kameraer, men Copy-Dan indfører afgifterne på fordi kortene ligeledes kan benyttes til at opbevare musik på MP3 afspillere. Organisationen har mødt kraftigt kritik af afgiften - blandt andet har private brugere startet en underskriftsindsamling mod afgifter på digitale medier, på webstedet www.stopcopydan.dk.


Copy-Dan forstår dog ikke kritikken og mener, at diskussionen er helt ude af proportioner, da en flashchip med 64MB plads i forvejen koster cirka 1500 kroner:


- Vi opkræver nu et svindende lille beløb, som skal hjælpe kunstnerne i disse år, hvor kopiering af musik virkelig tager fart, siger Arne Würgler, der er formand for Copy-Dan Båndkopi til avisen.


(Kilde: Jyllands-Posten)


Relaterede artikler:

  • 10.000 underskrifter mod Copy-Dan

  • Afgift på alt IT-udstyr (4. august 2001)

  • Venstre vil forhindre afgift på hukommelseskort (2. august 2001)

  • Copy-Dan vil have afgifter på memory cards (31. juli 2001)

  • Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job