Hvide løgne og mange millioner

TDC-topchefen Henning Dyremose har gang på gang benægtet, at han ville forlade topposten hos TDC. De mange hvide løgne er dog nu blevet åbenbaret, og Dyremose er blevet op til 50 millioner kroner rigere.

TDC-topchef Henning Dyremose scorer 35 millioner kroner plus en bonus på mellem 7 og 15 millioner alt efter resultatet i 2006. Op mod 50 millioner kroner er dermed Dyremoses belønning for at sige op som topchef.

De nye TDC-ejere gav nemlig ved overtagelsen af telegiganten sidste år topchef Henning Dyremose en såkaldt "gylden faldskærm". Den kunne topchefen trække i, hvis han holdt op i enten maj, juni og juli og dermed udløse et kæmpe gyldent håndtryk.

Men Dyremose har dog gang på gang benægtet, at han ville trække i den gyldne faldskærm. I mange måneder har han konstant benægtet, at han ville gå ned fra posten som topchef.

»Det med at få en pose penge... Jeg er økonomisk velfunderet allerede i kraft af de indtægter, jeg har haft. Og det med at få en pose penge for at lave ingenting. Det bryder jeg mig ikke om,« sagde Dyremose til erhvervs-tv-stationen Stox for få måneder siden.

Siden har Dyremose gentaget sin mening i andre formuleringer og vendinger, så der ikke skulle herske tvivl, om han ville blive på topposten hos TDC.

»Jeg sidder, hvor jeg sidder, og jeg synes egentlig, at jeg sidder temmelig godt,« fastslog TDC's topchef overfor JP, i forbindelse med præsentationen af kvartalsregnskabet, da han blev konfronteret med de vedholdende rygter om, at han var på vej væk fra TDC.

TDC's bestyrelse har tilsyneladende haft samme holdning.

»Vores klare intention er at beholde ledelsen. Vi håber så sandelig, at Dyremose ønsker at fortsætte fremad sammen med os. Vi har stor respekt for, hvad han har opnået i TDC,« sagde bestyrelsesformanden for TDC, Kurt Björklund, for et par måneder siden.

Jens Alder overtager posten som adm. direktør.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

    Birthe Kamstrup

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

    Burak Cavusoglu

    Netip A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse