Servere skal registrere jordskælv

IBM-forskere vil nu bruge servere i datacentre til at registrere jordskælv.

Nu har forskere hos IBM fået patent på et system som bruger vibrations-sensorer (accelerometre) i server-harddiske til at samle data om jordskælv. Næsten alle harddiske er udstyret med et accelerometer, fortæller IBM-forsker Bob Friedlander, og disse data kan bruges til at danne et meget præcist billede af, hvad der sker under et jordskælv.

Ved at bruge server-harddiske til at samle og analysere data om rystelserne håber forskerne, at man kan blive bedre til at forudsige jordskælv og tsunamier (flodbølger).

I dag bliver jordrystelser målt med seismografer, men de leverer ikke nok data til at skabe et nøjagtigt billede af jordskælvet.

Forskerne fra University of California og Stanford University har tidligere forsøgt at bruge accelerometre i almindelige bærbare computere til at registrere jordskælv, men det er svært at afgøre, om rystelserne skyldes en lastbil på vejen eller seismisk aktivitet.

IBM-forskere har derfor valgt at bruge fastmonterede servere i virksomhedernes datarum. De bliver ikke udsat for nær så mange rystelser som bærbare computere og producerer dermed ikke så mange ”falske alarmer”.

Hvis 100 servere i et datacenter pludselig registrerer en kraftig rystelse, så kan man være rimelig sikker på, at der faktisk er tale om et jordskælv.

Dertil kommer at serverne ofte er tændt døgnet rundt og forskerne kendes deres nøjagtige placering, så kan man registrere hvilken retning rystelserne bevæger sig i ved at kigge på data fra harddiskenes accelerometre.

Det kræver kun installationen af et lille program, som samler data og sender det videre til et centralt databehandlings-center.

I de næste måneder vil IBM starte et pilotprojekt hvor man kan vil installere programmet i sine egne datacentre kloden rundt og bruge dem til at registrere data om jordskælv.
 




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Højer og Lauritzen ApS
Distributør af pc- og printertilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere