Nye Windows 7-versioner klar i maj

En stort set færdig version af Windows 7 kan allerede være klar om to måneder. Microsoft vil dog ikke bekræfte datoen.

Hjemmesiden NeoWin følger udviklingen af Windows med en tættekam og en lup. Nu har siden snuset sig frem til datoen for næste store udgave af Windows 7.

Ifølge Neowins oplysninger kan den såkaldte Windows 7 RC-escrow build forventes frigivet allerede i slutningen af april til en lukket kreds af brugere.

Escrow-udgaven er Microsofts udtryk for, at der endeligt skrues ned for udviklingen, og at beta-testere og udviklere i stedet begynder at lede efter de helt store fejl og irritationsmomenter op til den endelige lancering. Escrow-koden er næsten synonym med den endelige kode.

Derfor kan de næsten færdige versioner - release candidates - måske være lige om hjørnet. Et russisk site mener at vide, at de vil være offentlig tilgængelige i slutningen af maj.

De endelige udgivelser af næste kontorpakke (Office 14) og Microsoft Exchange Server 2010 forventes i øvrigt på gaden henholdsvis marts 2010 og oktober 2009. Office 14 burde findes i beat-version fra juli i år.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job