Ny iMac får dig til at knibe øjnene sammen

Og det er ikke kun på grund af et flot udseende. Opløsningen på 2560x1440 kan nemlig være en udfordring, mener en af de første anmeldere om den nye 27 tommer store iMac.

Lanceringen af den nye iMac på 27 tommer var på flere måder den største nyhed, da Apple forleden åbnede for en pose med produkt-godt.

Nu er de første anmeldelser af den opdaterede alt-i-en-mac kommet.

Gizmodo fortæller, at 27 tommer-skærmen er meget lysstærk og skarp. Den har en opløsning på 2560x1440 punkter, men den opløsning er så høj, at det er en udfordring for ens øjne:

“Ved denne pixel-tæthed er skærmen skarpere end på min notebook, og den er næsten FOR skarp. Den kræver, at jeg sidder tættere på, end jeg normalt ville sidde ved en 27 tommer skærm. Jeg kan godt lide fornemmelsen af  sprødhed….men i mine øjne føles det som om, billedet skydes med en laser-pointer ind på nethinden, og i løbet af minutter kan jeg mærke anstrengelsen,” skriver Gizmodos anmelder.

Som de fleste nok har hørt, har Apple lavet en ny mus, der erstatter den gamle Mighty Mouse. Den nye hedder Magic Mouse, og det er der en god grund til: Den har nemlig en multi-touch overflade, og ingen knapper. Det man kan gøre er, at ”swipe” hen over musen, og klikke på de områder, hvor der skulle have været knapper. Igen er der en lille ulempe ved iMac'ens størrelse: Magic Mouse er langsom til at ”swipe” over den gigantiske 27 tommer skærm, og musen når kun, at ”swipe” 2/3 dele af skærmen i en typisk bevægelse.

Den nye iMac har ifølge Gizmodo nogenlunde samme ydelse som de gamle. Først når Core i7 bliver en mulighed senere i november, vil der for alvor være grund til at opgradere fra den foregående generation, mener Gizmodo.

Prisen er i orden, mener anmelderen. Faktisk koster den nye iMac kun få hundrede dollars mere, end hvad man skal betale for et 30 tommers Cinema Display – som jo ikke har indbygget computer.
 

KMD A/S

Senior SAP Architect

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Forsvarets Cyberdivision søger SAP-medarbejder til Roller & Autorisationer

Københavnsområdet

Metroselskabet I/S

Customer Success Manager

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S