Svensk antipiratlov sænker netrafikken

Allerde på førstedagen fik den svenske IPRED-lov en overraskende stor virkning. Den samlede trafik faldt på nettet, og de første sager mod formodede pirater er startet.

Svenskernes trafik på internettet blev markant mindre i går - førstedagen hvor den kontroversielle IPREDlov var trådt i kraft.

Loven pålægger internetudbyderne at identificere kunderne med navn og adresse, hvis en rettighedshaver kan dokumentere, at der er foretaget krænkelse af vedkommende copyright fra en bestemt IP-adresse. Samme mulighed har danske rettighedshavere i princippet haft i årevis herhjemme.

Nedgangen i den svenske nettrafik blev kl. 2 om eftermiddagen målt til 30 procent i forhold til den foregående dag. Den gennemsnitlige trafik i går blev målt af selskabet Netnod til at være 80 Gbps (målt mellem svenske og internationale net). Tirsdag lå niveauet på 120 Gbps.

En række rettighedshavere var hurtige til at drage fordel af den nye lov.
Forlagne Earbooks, Storyside, Piratforlaget, Bonniers, og Norstedts gik sammen om en sag rejst ved retten i Solna ved Stockholm for at få identificeret en person fra hvis IP-adresse man mener at have registreret en stor trafik af piratkopierede audio-bøger.

Angiveligt skulle han have over 20.000 piratkopierede audiobøger liggende på sin server, meddeler den svenske forlæggerforening.

Endnu har domstolen ikke afgjort, om forlagene har tilstrækkeligt bevis til kunne få lov at få internetbrugerens identitet afsløret.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
TIETOEVRY DENMARK A/S
Udvikler, sælger og implementerer software til ESDH, CRM og portaler. Fokus på detailhandel, bygge- og anlæg, energi og finans.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere