Hvem vil købe TDC?

Ejerne har nu officielt sat et salgsskilt på TDC. Men hvor finder man en køber?

”Til salg” står der i overført betydning i den pressemeddelelse, som ejerne af TDC udsendte sent i går.

Ejerne - fem kapitalfonde - købte TDC i 2006 for 76 milliarder kroner. Nu skriver de i meldingen udsendt fra det fælles ejerselskab, der står som hovedaktionær i TDC, at der er startet en proces for at finde alternativer til den eksisterende ejerstruktur.
En ny ejerform kunne for eksempel findes gennem en børsintroduktion.

”En reintroduktion er en af mulighederne, men nærmere vil jeg ikke komme det, for det er derfor vi får gennemført en strategisk gennemgang af selskabet. Men jeg kan sige, at TDC er et meget attraktivt selskab for aktiemarkedet, for det har klaret sig godt igennem recessionen, og det er en stærk markedsleder i alle sektorer i telemarkedet i Danmark,” siger talsmand for ejerne Kurt Bjørklund til Børsen i dag.

Han tilføler, at en en reintroduktion på børsen kun er én mulighed.

”Den anden mulighed er, at vi beholder aktierne eller sælger til et andet teleselskab,” lyder det fra Kurt Bjørklund.

Hvilket andet teleselskab der i givet fald kunne være interesseret i TDC står hen i det uvisse.

Ekspert i virksomhedshandler Søren Nørbjerg fra konsulenthuset Advizer siger til ComON, at ejerne sideløbende både vil arbejde med børsprospektet og med et salg. For at børsprocessen skal skride fremdad skal en række store institutionelle investorer på forhånd komme med tilsagn om at de er intereserede i at blive aktionærer.
Et egenligt salg af en virksomhed som TDC vil ifølge Søren Nørbjerg mere ligne en auktion:

”Man kontakter mulige købere og stiller så mange informationer til rådighed som muligt. De starter ikke med at sætte en pris på, men de enkelte mulige købere kommer selv med bud alt efter hvad de tror, selskabet er værd. Dernæst vil TDC’s ejere så forsøge at presse prisen op ved at spille køberne ud mod hinanden. Det er en meget auktionslignende proces,” siger han.

Den proces mener teleanlytiker John Strand, at TDC allerede har været igennem.

”TDC bliver ikke solgt til et andet teleselskab. Glem det. Der er ingen andre teleselskaber, der er interesserede. TDCs aktiviteter udenfor Norden er begrænsede og de har outsourcet mobilnetværket, og der er ingen synergi ved at drive fastnet på tværs af landegrænser,” siger han til ComON.

Er der slet ingen muligheder i de øvrige nordiske teleselskaber – eller de store europæiske?

”Nej, Telia og Telenor ville ikke kunne gøre det på grund af konkurrenceloven. Og de europæiske ville ikke få noget de kunne bruge i forhold til deres eksisterende forretning. Jeg ved, at TDC har været rundt og banke på hos flere af de europæiske teleselskaber,og de har hver gang fået en kurv. En børsnotering er den eneste vej, og det vil da og så være en udmærket løsning,” mener John Strand.

Giganten France Telecom, der blandt andet ejer Orange, har tidligere været interesseret i at overtage Telia. Men det var en helt anden business case end TDC er, påpeger John Strand:

”Telia var interessant fordi de driver et mobilnet i flere lande udenfor Norden, blandt andet Rusland og Kazhakstan og Spanien,” siger han.

Uanset hvordan den nye ejerstruktur i TDC kommer til at se ud regner kapitalfondene med at få et solidt afkast af den oprindelige investering.
De får næppe de oprindelige 76 milliarder kroner ind som salgspris, skriver Berlingske Business, men takket være frasalg af flere udenlandske datterselskaber og aktiviteter og en effektiv nedbringelse af selskabets gæld er TDC alligevel blevet en lukrativ forretning for dem.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS