Det amerikanske videobevis mod Bin Ladin har ikke overbevist de sidste skeptikere, som henviser til at lydsporet kan være manipuleret, men flere kendte amerikanske forskere er nu trådt frem med erklæringer om, at båndet er ægte.
En ekspert i lydbehandling hos Lucent Technologies, Chi-Lin Shih, siger til nyhedsbureauet AP at manipulation af lydsporet - f.eks. ved at samle brudstykker fra andre samtaler - kan spores gennem små klik eller ujævnheder.
Kenneth Stevens, der er sprogforsker hos Massachusetts Institute of Technology (MIT), mener også, at man straks ville kunne høre, hvis optagelser fra andre samtaler var klippet sammen for at danne et nyt lydspor.
En anden mulighed kunne være at den stemme, som kan høres på båndet, er fuldstændig computergenereret. Så sent som i august kunne AT&T Labs præsentere sin nye "text-to-speech" software, som kan producere "menneskeligt" og "naturligt" sprog.
Det nye "Natural Voice" program kan ifølge AT&T Labs imitere den menneskelige stemme næsten perfekt efter en analyse af 10-40 timers optagelser af denne persons stemme - afdøde Hollywood-stjerner kunne eksempelvis komme til at "tale" igen, ifølge AT&T Labs.
Men imod denne form for manipulation taler, at der næppe findes 10-40 timers lydoptagelser med Bin Ladin. Samtidig er programmet - ihvertfald officielt - ikke optimeret til arabisk.
Bill DeStefanis fra softwarefirmaet ScanSoft siger til AP, at det er meget tvivlsomt om det er muligt at skabe en virkelighedstro efterligning af længere samtaler - ikke mindst, når talen samtidig skal være synkron med læber på en videooptagelse.
(Kilde: AP)