Ericsson, Nokia og Motorola taber terræn

Verdens tre førende producenter af mobiltelefoner er pressede i Europa og Asien, hvor nye mobilfirmaer tager mere og mere af kagen.

En ny analyse fra Dataquest viser, at Ericsson, Nokia og Motorola, der hidtil har været dominerende indenfor mobiltelefoner, taber terræn til en række nye mobilfirmaer – deriblandt tyske Siemens, franske Alcatel, japanske Panasonic og sydkoreanske Samsung. Det skriver CNN.


Ifølge analysen, der oprindeligt blev offentliggjort i bladet Vision, er Nokias markedsandel fraldet fra 27,9 til 27,5 procent i løbet af kun tre måneder. Ericsson har dog haft det største fald – fra 11,5 til 10,3 procent i samme tidsrum. Motorola er ligeledes faldet fra 16 til 15,6 procent.


Til sammenligning har de fire førnævnte nyere selskaber alle omkring 5,5 procent andel i det globale marked, skriver CNN.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Hewlett-Packard ApS
Udvikling og salg af software, hardware, konsulentydelser, outsourcing samt service og support.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere