Der skal bruges et større milliardbeløb på at opgradere internettets infrastruktur for at undgå et totalt sammenbrud allerede om få år. Sådan lyder advarslen fra den amerikanske telegigant AT&T, som mener at den nuværende infrastruktur vil nå sin belastningsgrænse allerede i 2010. Det fortalte AT&T's juridiske chef Jim Cicconi på en konference i London i sidste uge.
Det er især up- og download af videoindhold - hvoraf meget fremover vil være i HD-kvalitet og dermed endnu mere båndbredde-krævende - der belaster infrastrukturen.
»Om tre år vil 20 almindelige husholdninger generere mere trafik end hele internettet i dag,« sagde Cicconi ifølge CNET.
Han tilføjede at nettet er tæt på at nå grænsen for sin fysiske kapacitet og anslog at det vil koste 130 milliarder dollar eller mere end 600 mia. kr. på verdensplan at opgradere internet-infrastrukturen til at håndtere den kommende trafik.
AT&T forventer at bredbåndstrafikken vil være 50 gange større i 2015 og investerer selv mere end 100 milliarder kroner for at forberede sit eget netværk.
I dag repræsenterer video omkring 30 procent af trafikken på nettet, og det vil stige til 80 pct. i 2010.
Det kan føre til konflikter mellem indholdsleverandører som Youtube og internet-udbydere, som er tvunget til at investere for at opgradere deres netværk. I Storbritannien har flere udbydere kritiseret BBC for den nye iPlayer-videotjeneste, som angiveligt sluger en stor del af deres båndbredde.