Bliver digital mediaspiller til 35.000 B&Os redning?

Ny "revolutionerende" algoritme finder musik, der matcher tidligere valg. Det er hovedbestanddelen i Bang & Olufsens nyeste produktlancering.

Den navnkundige danske radio- og fjernsyns-fabrikant B&O lider under faldende omsætning og dystre fremtidsudsigter. Nu skal et nyt produkt, Beosound 5, bringe firmaet fra Struer længere ind i den digitale tidsalder.

Selv lancerer B&O det nye produkt som en "revolution", men der er blot tale om en digital medieafspiller. Dog kunne prisen godt tænkes at skabe oprørs-agtige tilstande hos forbrugerne, for de må af med mellem 35.000 og 40.000 kroner for den nye digitale medieafspiller.

For de penge får man et apparat, som ifølge B&O giver nemmere adgang til afspilning af ens musiksamling.

Desuden medfølger en simpel Windows XP-baseret server-box med 500 Gb til selve musikken. Man skal selv uploade sin digitale musik. Forbindelsen mellem server og betjeningsdel sker gennem en kabelkombination (hvilke typer er ikke oplyst).

Beosound 5 er kun signalkilde, og kræver tilslutning til forstærker og højttalere.

Ud over designet af musikafspilleren, der består af en ti tommer stor LCD skærm sat fast på siden af et stort drejehjul, består B&Os nyskabelse af en algoritme.

Algotimen er systemets glansnummer, som det kriseramte danske firma kalder "More of The Same, MOTS".

»Med den intelligente afspilningsliste MOTS er det at afspille et nummer ligesom at så et frø - når du begynder at afspille din yndlingsmusik på BeoSound 5, scanner MOTS automatisk hele din musiksamling og finder lignende numre ud fra kriterier som rytme, synkopering, tonalitet og vokalharmonier. Hver gang du 'sår et frø', kvitterer MOTS med at afspille en række numre, der minder om det første nummer, du valgte. Resultatet er, at du bliver taget med på en musikalsk rejse, som du med garanti vil nyde og blive overrasket af,« hedder det i B&Os ordrige pressemateriale.

Ifølge designer og audiotekniker Chrstian M. Andersen er der dog ikke særligt meget nyt design at blive overasket af.

»Beosound 5 har været forsinket i over 1 år, og mens vi har ventet, har teknologien og konkurrenterne endnu engang flyttet sig. Designet er som altid en smagssag, men jeg kan faktisk godt lide dens udtryk, det er stilrent og materialer som linjer er gennemførte. Men den virker ikke elegant, faktisk minder den om en aldrende Mermaid skærm, i tykke klæder, og det faktum at et kabel på størrelse og tykkelse med en bodybuilders overarme, har været nødvendige for at føde skærm med datasignaler og strøm, det kan undre enhver her ved udgangen af 2008,« siger han i en kommentar.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27. maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird