Advarer om misbrug af trådløse netværk

Programmet WiFi Watchdog advarer om misbrug af trådløse netværk og kan finde frem til indtrængerens eksakte position.

Et nyt koncept fra Newbury Networks hjælper IT-chefen med at administrere adgangen til trådløse netværk - og holde eventuelle misbrugere ude af netværket. WiFi Watchdog, som programmet er døbt, virker med alle trådløse netværk som følger IEEE 802.11b-standarden, og gør det muligt for den systemansvarlige at gøre nettet tilgængelig, afhængig af hvor brugeren befinder sig.

Programmet overvåger og visualiserer den trådløse trafik i realtime. Alle personer - eller enheder - der forsøger at koble sig på det trådløse netværk registreres. Både de, der har adgang til netværket, og dem, der eventuelt forsøger at koble sig ind uden tilladelse.

Den systemansvarlige kan tildele profiler til hver enkelt person, der samtidig definerer hvor hver enkelt person befinder sig, og hvilke rettigheder personen skal have i forhold til netværket. Forsøger en ukendt profil at komme ind på netværket, advarer WiFi Watchdog den systemansvarlige og fastlægger samtidig indtrængerens nøjagtige position - inde eller ude.

»En af de største udfordringer ved trådløse netværk, er at give den systemansvarlige evnen til at overvåge trafikken på det trådløse netværk. Med WatchDog får han den evne, sammen med muligheden for at identificere brugerne og forhindre adgangen for alle uautoriserede brugere,« siger Michael Maggio, der er direktør for Newbury Networks.

Programmet gør det også muligt at analyse mønstre i nettrafikken.

For at udnytte WiFi WatchDogs lokationstjeneste kræves det, at man samtidig har installeret Newbury Networks' egen platform, serverapplikation LocaleServer.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura