Sony Ericsson melder klar til kamp

Sony Ericsson er klar med de våben, der skal bruges i krigen mod Nokia. Fire nye telefoner og en række tilbehør skal få Sony Ericsson på sporet i kampen om mobilmarkedet.

Sony Ericsson har præsenteret fire nye telefoner, som skal give partnerskabet plads på et mobilmarked, som er komplet domineret af finske Nokia. De fire telefoner henvender sig til hvert sit segment - fra 1-kroners mobilen T100 over spille-telefonen T310 og den teknologitunge T610 til den dyre topmodel Z1010, der, udstyret med to kameraer, er klargjort til videokommunikation.

Med T100 vil Sony Ericsson indtage et marked, de endnu ikke har haft fat i - det såkaldte "en-kroners-marked", hvor telefonen sælges ekstremt billigt sammen med et abonnement. Her skal Sony Ericsson konkurrere mod Nokias rugbrødstelefon, 3810. T100 er en minimalistisk telefon, som kan bruges til at ringe til og fra - og skrive sms'er. T100 er på gaden her i Danmark i løbet af marts måned.

T310 er efterfølgeren til T300. Det er i princippet den samme telefon, men den nye udgave har fået opdateret designet og de antallet af polyfoniske toner er øget fra 24 til 32, ligesom den er blevet skræddersyet til spil. Den skal ramme de unge - MTV-generationen. I telefonen er indbygget spillet Tony Hawk's Pro Skater 4, ligesom telefonen er forsynet med baggrundsbilleder og lyde relateret til spillet. T310 har farvedisplay (256 farver), joystick, 32 polyfoniske lyde og såkaldt force feedback effekt, der får mobilen til at vibrere mens der spilles. Ved hjælp af Synergix' Mophun platform kan brugerne downloade yderligere 50 spil til telefonen.

T310 kan udstyres med det digitale kamera MCA-25, der klikkes fast i bunden af telefonen. Billerne kan sendes via MMS eller e-mail, som T310 understøtter. Telefonen er i butikkerne allerede i næste uge.

Det mere modne publikum - som vil have teknik der virker - præsenteres for T610, der kommer til Danmark i løbet af foråret og skal afløse den populære T68i. T610 har indbygget kamera, har farveskærm (65.000 farver) og 2 MB hukommelse. T610 er en 3 bånds GSM/GPRS telefon med indbygget Bluetooth. Telefonen understøtter Java og Mophun, og den har polyfonisk lyd.

Den nye topmodel - der henvender sig til den teknologiske frontløber - er Z1010, der dog først kommer i handelen i sidste halvår. Z1010 er en vaskeægte 3G telefon, der med to indbyggede videokameraer er klargjort til videokommunikation. Med et 3G netværk ved hånden, kan to Z1010-brugere se hinanden, mens de taler. Foruden videokameraet har telefonen et »almindeligt« digitalkamera, som kan tage still-billeder til eksempelvis MMS-brug.

Z1010 er udstyret med den nye Long Range Bluetooth-standard, der har en rækkevidde på op til 100 meter. Ordinært Bluetooth kan række cirka 10 meter. Telefonen indeholder desuden MP3-afspiller, hukommelseskort, Java understøttelse, farveskærm (65.000 farver), WAP 2.0, USB tilslutning og polyfoniske toner.

Samtidig relancerer Sony Ericsson den nyligt udsendte P800 i en opdateret udgave med en ny anonym grå farve i stedet for den blå. På den nye udgave er browseren Opera installeret som standard.

Foruden telefoner præsenterede Sony Ericsson en håndfri Bluetooth MP3-afspiller, der snakker trådløst med mobiltelefonen. Når et opkald kommer ind på afspilleren, HBM-30, bliver musikken muted og brugeren kan vælge om han vil svare opkaldet eller ej. Afspilleren kommer i butikkerne i andet halvår.

Samtidig præsenterede Sony Ericsson GC79, der er et trådløst GPRS/Wireles LAN PC Card efter 802.11b standarden. Kortet understøtter GSM (3 bånds),GPRS, HSCSD og trådløst netværk. På gaden inden sommer.

Sony Ericssons første telefoner så dagens lys i 2001, men trods alvorlige reklamekampagner har selskabet ikke formået at spise synderlige markedsandele fra Nokia, der sidder på omkring 40 pct. af markedet. Sony Ericsson formodes at have 6 pct. af markedet.

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior Test Manager

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Midtjylland

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Jul Jakobsen

Region Nordjylland

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura

netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job