Online-musik på vej ud af licens-sumpen

Musikbranchen skal tvinges til at droppe de utidssvarende licensaftaler, der holder musikprisen kunstig høj og for eksempel begrænser danskernes valg, når de køber digitalt musik.

Hvorfor kan man som dansker ikke downloade de samme lovlig købte sange, som en amerikaner har mulighed for på nettet?

Det spørgsmål har mange forbrugere stillet sig selv de seneste år. Og nu vil Neelie Kroes forsøge at fjerne årsagen til spørgsmålet.

Neelie Kroes er EUs konkurrencekommissær, og i går pressede hun igen på for at få selskaber og organisationer til at acceptere fælleseuropæiske licenser, så onlinebutikker som for eksempel Apple, kan tilbyde den samme musik i hele EU.

Kommissærens interesse for sagen skyldes, at de gamle grænser og aftaler er med til at skabe kunstigt høje priser og samtidig begrænser forbrugernes valgmuligheder.

Hun opfordrer nu til en "hurtig implementering af nye licensregler."

Selv om Kroes allerede bragte problemet på banen sidste år, så er der stadig grund til at tro, at hun nu vil følge sine ord op med handlinger. Det er blandt andet konkurrencekommissærens initiativer, der har sendt massive bøder efter Microsoft og Intel for konkurrenceforvridende tiltag.

Kroes fortalte også i går, at den franske rettighedsorganisation SACEM og EMI allerede har givet sig og er klar til fælleseuropæiske licenser på musik. Og flere har vist sig villige.

Det hænger dog muligvis sammen med, at kommissæren har proklameret lovindgreb, hvis der ikke findes frivillige løsninger.

»Artisterne har ændret sig, distributionen har ændret sig og kunderne har ændret sig. Men der er en bred opfattelse af, at rettighedsorganisationerne og musikselskaberne ikke har ændret sig,« udtalte Kroes i går.

Allerede sidste år i juli blev de 24 rettighedsorganisationer, der styrer licenserne i Europa, dømt i strid med EUs lovgivning.

Kroes omgiver sig i øvrigt af en række kendte personer som rådgivere, hvoraf de mest prominente medlemmer af gruppen er Rolling Stones-sangeren Mick Jagger og Apple-chef Steve Jobs. Gruppen tæller også chefen for Alcatel-Lucent, Ben Verwaayen, Fiat-direktør John Elkann og eBay-chef John Donahoe.

Annonce

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

Digital transformation | København

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S