3 bruger fiktive kunder til reklame

Mobilselskabet 3 bruger fiktive personer i reklamer for hvor nemt ens arbejdsdag bliver med en 3G-telefon.

På mobilselskabet 3's hjemmeside for virksomhedskunder kan man læse 14 historier, hvor personer fortæller om hvor meget godt en 3G-telefon har gjort for deres travle hverdag, samtidig med at de taler ærligt ud om hvorfor de i starten var skeptiske over for 3G-telefoni men nu er blevet omvendt.

Problemet er blot at hverken den 45-årige regnskabansvarlige Gitte, den 34-årige kørende sælger Torben, den 31-årige indkøber Louise eller de 11 andre case-personer er virkelige mennesker med 3G-telefoner i lommen.

»Det er korrekt, at der er tale om arketyper,« forklarer kommunikationschef hos 3, Mika Bildsøe Lassen.

Hun peger dog på at der allernederst på en oversigtsside med alle 14 personer med meget lille skrift står at beskrivelserne er baseret på fiktive personer.

»Vi er ved at lave sitet om og tager det ned inden for det næste tre uger. Det kan godt være at vi i den forbindelse skal sætte teksten med at det er fiktive personer højere op,« erkender Mika Bildsøe Lassen.

Hun understreger dog at selskabet bruger rigtige personer i deres trykte reklamer.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Fiftytwo A/S
Konsulentydelser og branchespecifikke softwareløsninger til retail, e-Commerce, leasing og mediebranchen.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere