Svindlere lokker danskere til at skifte webhotel

Udenlandske fuskere forsøgere i øjeblikket at lokke danske domæneejere til at skifte udbyder med falske fakturaer.

Et stort antal danskere har på det seneste modtaget udenlandske regninger. Ifølge afsenderen skal fakturaen betales, hvis modtageren vil beholde sit internetdomæne.

Men det er løgn.

De udenlandske fakturaen er en del af et aktuelt svindelnummer med danskere i fokus.

Hvis man betaler fakturaen siger man ja til at skifte webhotel - med en højere pris til følge.

Webhotellet One.com, der har en stor portion af de danske domæner, har især lagt mærke til angrebet. Det har nemlig været årsag til, at firmaet har haft mange bekymrende kunder i røret på det seneste.

»Vi har sendt en mail til de af vores kunder, som har et .com, .net, .org, .info og .biz-domæne for at informere dem om sagen og forklare, hvad det egentlig drejer sig om. Der sker absolut ingenting, hvis man ignorerer disse regninger,« fortæller Thomas Medard Frederiksen fra One.com.

Fakturaerne stammer primært fra firmaerne Domain Renewal Group, Domain Registry of America og WorldWideWeb Register.

Forbrugerombudsmanden advarede allerede i 2004 om den samme form for snyd udført af de samme firmaer.

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    SOS Børnebyerne

    Senior Web Performance Specialist

    Københavnsområdet

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    FE søger PKI-specialist

    Københavnsområdet

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job