EU vil hjælpe russisk e-handel

Rusland modtager en betydelig hjælp fra EU til udvikling af de nødvendige rammer for e-handel. EU håber, at det kan føre til udviklingen af et fælles europæisk økonomisk rum (Common European Economic Space).

EU-kommissionæren Erkki Liikanen sagde i en tale i denne uge, at Kommissionen vil afsætte midler til at understøtte arbejdet, og at planen allerede har fået en første-godkendelse af de 15 medlemslande.


EU fører lige nu samtaler med internationale finansielle institutioner for at finde venture kapital, der skal stilles til rådighed for hjælpe mindre russiske virksomheder. - Rusland og EU er enedes om, at starte samtaler om det såkaldte "Comon European Economic Space". Det fremtidige økonomiske rum vil afhænge af effektivitet og e-handelssystemernes evne til at samarbejde på tværs af regionerne, udtalte Erkki Liikanen.


Liikanen sagde også, at han forventer, at det russiske program - eRussia - som i øjeblikket behandles i det russiske parlament (Duma), vil modtage stor økonomisk statsstøtte over de næste ti år.


Liikanen opfordrede Rusland til at gennemføre regler, der ligner de europæiske direktiver om e-handel. Det forslag, der behandles i Dumaen nu omfatter kun regler for kontraktindgåelse i forbindelse med e-handel, og det mente kommissæren var for lidt. Han opfordrede Rusland til at udvide planerne til at omfatte alle borgerne og ikke kun virksomheder involveret i elektronisk handel.


Liikanen pegede også på, at det er nødvendigt, at Rusland liberaliserer telemarkedet på samme måde som det er sket i EU, fordi intet informationssamfund kan klare sig uden en omkostningseffektiv infrastruktur indenfor telekommunikation.


I et større sammenhæng kom Liikanen ind på, at han håbede, at Rusland snart vil tage det svære - men efter kommissærens mening nødvendige - skridt til at blive fuldgyldig medlem af verdenshandelsorganisationen i den nærmeste femtid.


(Kilde: Newsbytes)

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job