Virksomhederne svigter sikkerhed

Syv ud af ti danske virksomheder mangler en sikkerheds-politik, ifølge DK-Cert.

De fleste sikkerheds-problemer kan undgås ved at opdatere sine programmer og implementere en klar sikkerhedspolitik for medarbejderne. Det mener Preben Andersen, der er chefkonsulent i DK-Cert. Han henviser til, at syv ud af ti virksomheder helt mangler en sikkerhedspolitik.

»95 procent af sikkerhedsproblemerne er 'egen fortjeneste', fordi man ikke har opdateret sit program. Jeg kan godt forstå, at det sker, fordi det kræver indsigt i, hvad der skal opdateres, men det tager kun ti minutter om dagen at se, om et produkt er blevet sårbart siden i går. Problemet er ofte, at små virksomheder ikke har folk eller tilstrækkeligt indsigt,« siger Preben Andersen til ErhvervsBladet.

Ifølge DK-Cert får danske virksomheder hver anden uge besøg af fogeden, fordi de uden at vide det har haft ulovlige programmer på serverne. En maskinfabrik i Køge havde eksempelvis ulovlige programmer liggende i fire måneder uden at opdage det.

Preben Andersen mener at der fremover vil blive stillet krav til virksomheden i forbindelse med netværk, samarbejde og underleverancer. Hvis virksomheden ikke har en veldefineret sikkerhedspolitik, vil andre ikke dele data.

Han anbefaler desuden, at virksomheder bør sørge for at blokere for medarbejdernes adgang til tvivlsomme sites og porno og indføre en e-mail politik.

»Det er lovligt at overvåge medarbejdernes adfærd, hvis man meddeler, at man gør det,« siger Preben Andersen.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

Michael Nyboe Engelrud

Rethink Cybersecurity Advisory