Tag en 3D-tur til Kennedy Space Center

Microsoft demonstrerer sin nye 3D-billedfremviser Photosynth med en virtuel rundtur i Kennedy Space Center i Florida.

NASA og Microsoft inviterer på en virtuel rundtur i Kennedy Space Center i Florida, hvor rumfærgen Endeavour står klar på affyringsrampen til opsendelse onsdag. Med Microsofts nye program Photosynth kan man skabe et 3D-panorama ved at sammenføje digitale billeder.

Det unikke ved Photosynth er, at man ikke behøver fortælle programmet, hvordan billederne skal sættes sammen. Programmet analyserer selv billedernes indhold og kæder dem sammen for at skabe et 3D-objekt. Hvis det samme arbejde skulle gøres manuelt, ville det hurtigt blive en tidskrævende opgave.

For at demonstrere teknologien har Microsoft samlet tusindvis af billeder af rumfærgen og bygningerne i Kennedy Space Center, og resultatet kan nu ses hos Live Labs på nettet.

Photosynth er stadig i testfasen, men allerede nu er det muligt at panorere rundt og zoome næsten ubegrænset ind i billederne. For at bruge programmet kræves installation af et ActiveX-control i Internet Explorer, og det virker derfor ikke med andre browsere.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Advania Danmark A/S
Hardware, licenser, konsulentydelser

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere