Priser på bredbånd rasler ned

20 Mbit falder til 250 kr - 2 Mbit fås for en hund.

Nogen i TDC må have spidset ører, da Telenor i sidste måned i ComON klagede over, at TDC misbruger datterselskabet Fullrate til at presse priserne på bredbåndsmarkedet så meget, at de andre store selskaber dårligt nok har plads til at være der.

”Hmm – det var da en god ide,” har man tilsyneladende tænkt i TDC.

Nu kommer førnævnte Fullrate nemlig med endnu en drejning på prisskruen, som må gøre ondt på Telenor og de øvrige konkurrenter. Prisen på en 20Mbit bredbåndsforbindelse sænkes med en halvtredser til 249 kroner om måneden inklusive fastnettelefoni.

Prisfaldet hos Fullrate, der hævder at have landets billigste 20Mbit-tilbud, gælder fra den 16 december. Selskabet tilbyder kun en enkelt megabit i upload-hastighed på ASDL-forbindelsen.

I den nederste ende af markedet bliver internetforbindelserne også betragteligt billigere. Samme dag som pressemeddelelsen om Fullrates prissænkning indløb, tikkede en melding om prisfald ind fra Skyline, der sælger Wimax-bredbånd. Prisen på en 2Mbit forbindelse med 1Mbit upload er nu kommer ned under de magiske 100 kroner, mens en 6/1 Mbit forbindelse kan fås for 119 kroner om måneden.

Skyline, der ejes af elselskabet ELRO, har forpligtiget sig til at få Wimax-nettet udbygget til at dække hele Danmark inden udgangen af i år. Ind til videre er der hovedsageligt i dækning i Jylland og Københavnsområdet.

På fiber-fronten går udviklingen visse steder den modsatte vej. Takket være TDCs overtagelse af DONGs fibernet i København og i Nordsjælland, er de forskellige udbydere, som lejer sig ind på nettet, blevet tvunget til at gennemføre temmelig store prisstigninger på tocifrede procent-satser for at få råd til at betale den højere leje hos TDC.

TDC selv har blot meldt ud, at man slet ikke agter at konkurrere på hastighed, men blot vil sørge for, at kunderne så vidt muligt har båndbredde nok.

 

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger teknisk specialist/IT-tekniker

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Barco

    Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

    Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS