Priser på bredbånd rasler ned

20 Mbit falder til 250 kr - 2 Mbit fås for en hund.

Nogen i TDC må have spidset ører, da Telenor i sidste måned i ComON klagede over, at TDC misbruger datterselskabet Fullrate til at presse priserne på bredbåndsmarkedet så meget, at de andre store selskaber dårligt nok har plads til at være der.

”Hmm – det var da en god ide,” har man tilsyneladende tænkt i TDC.

Nu kommer førnævnte Fullrate nemlig med endnu en drejning på prisskruen, som må gøre ondt på Telenor og de øvrige konkurrenter. Prisen på en 20Mbit bredbåndsforbindelse sænkes med en halvtredser til 249 kroner om måneden inklusive fastnettelefoni.

Prisfaldet hos Fullrate, der hævder at have landets billigste 20Mbit-tilbud, gælder fra den 16 december. Selskabet tilbyder kun en enkelt megabit i upload-hastighed på ASDL-forbindelsen.

I den nederste ende af markedet bliver internetforbindelserne også betragteligt billigere. Samme dag som pressemeddelelsen om Fullrates prissænkning indløb, tikkede en melding om prisfald ind fra Skyline, der sælger Wimax-bredbånd. Prisen på en 2Mbit forbindelse med 1Mbit upload er nu kommer ned under de magiske 100 kroner, mens en 6/1 Mbit forbindelse kan fås for 119 kroner om måneden.

Skyline, der ejes af elselskabet ELRO, har forpligtiget sig til at få Wimax-nettet udbygget til at dække hele Danmark inden udgangen af i år. Ind til videre er der hovedsageligt i dækning i Jylland og Københavnsområdet.

På fiber-fronten går udviklingen visse steder den modsatte vej. Takket være TDCs overtagelse af DONGs fibernet i København og i Nordsjælland, er de forskellige udbydere, som lejer sig ind på nettet, blevet tvunget til at gennemføre temmelig store prisstigninger på tocifrede procent-satser for at få råd til at betale den højere leje hos TDC.

TDC selv har blot meldt ud, at man slet ikke agter at konkurrere på hastighed, men blot vil sørge for, at kunderne så vidt muligt har båndbredde nok.

 

Annonce

Annonceindlæg fra QNAP

Selvbygget filserver kontra QNAP NAS – Hvorfor en dedikeret NAS giver meget mere mening

En enkel filserver i en ”gratis” PC kan ende med at koste dig tusindvis af kroner mere om året.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S