Microsofts skoleforlig udsat

Godkendelsen af det forlig, Microsoft har indgået med en række stater om at levere IT-udstyr til fattige skoler, er blevet udsat til efter nytår i håb om at få Californien med på forliget.

Godkendelsen af det forlig, Microsoft har indgået med en række stater om at levere IT-udstyr til fattige skoler, er blevet udsat til efter nytår i håb om at få Californien med på forliget.

Forliget blev indgået med en række amerikanske stater for med et slag at løse flere hundrede søgsmål fra forbrugere, der mener at de har betalt overpris for Windows. I stedet for at give de enkelte forbrugerne kompensation vil Microsoft forsøge at slippe ud af kniben ved at forære staternes fattigste skoler hard- og software for en milliard dollars.

Forliget har været kritiseret fra flere sider. Det er blevet betegnet som en snedig måde at komme af med forældede produkter, og specielt Apple har kritiseret forliget for at give Microsoft dominans på et af de få områder, hvor Apple sidder solidt i sadlen.

Enkelte amerikanske delstater med Californien i spidsen har sat sig imod forliget. Der er uformelle samtaler mellem dommeren i sagen og parterne. Og nu meddeler dommeren, at afgørelsen er udsat til den 10. januar.

Annonce

Unik System Design A/S

Product Owner – AI-First Property Management

Sydjylland

Vivant ApS

IT-supporter til Servicedesk

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Microsoft AI Solution Architect

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Event: SAP Excellence Day 2027

It-løsninger | Online og København

Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

9. februar 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job