Ny telefoncentral sparer SMV'ere for 50 procent

Firmaet ProKOM lancerer nu et produkt til SMV'ere, der gør etableringen af telefonanlæg i virksomheden langt billigere.

Det odensebaserede firma ProKOM lancerer nu en telefoncentral, der giver små og mellemstore virksomheder mulighed for at spare 50 procent, når de etablerer telefonanlæg i virksomheden.

»Vi har sammenlignet listepriserne på vores og konkurrenternes produkter, og vi koster kun omkring det halve, fordi vi ikke inkluderer en masse unødvendige ekstrafunktioner. Kernen i vores nye telefonsystem er, at vi tilbyder et moderne digitalt omstillingsanlæg, der kan det, som virksomhederne har brug for,« siger ProKOM's direktør, Jesper Rytter, til ComON.

Produktet hedder Panasonic TDA og retter sig mod virksomheder med mellem én og 20 ansatte. Der er i Danmark omkring 200.000 virksomheder i dette segment, og ifølge ProKOM er systemet særdeles konkurrencedygtigt.

»Vi tror på, at vores produkt er en god konkurrent til TDC's LG-centraler, der er den mest populære løsning i dette segment,« siger Jesper Rytter og forklarer, at man for mellem seks og syv tusind kroner kan komme i gang med en løsning til otte brugere.

Panasonic TDA er en grundpakke, men det er muligt tilføje ekstrafunktioner, hvis virksomhedens behov ændrer sig, og der er intet særligt loft for, hvor meget ekstra teknik man senere kan integrere i systemet.

Capgemini Danmark A/S

Senior SAP S/4HANA Finance Lead / Solution Architect

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Managing Architect

Midtjylland

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse