Lego anker dom om museskade

En dom i byretten i Grindsted, der ellers tegnede til at gøre det lettere at opnå erstatning ved museskader, er anket.

I midten af oktober blev den 38-årige tekniske assistent Anne-Marie Ploug tildelt en erstatning på 250.000 kr. for en museskade, som hun ifølge retten har pådraget sig efter have arbejdet med en computermus 25 timer om ugen.

Dommen var principiel, da der ikke tidligere har været retslig anerkendelse af sammenhængen mellem arbejde med musen og smerter i arm og hånd. Men dommens betydning er foreløbigt væk, for kvindens arbejdsplads, Lego, har nemlig valgt at anke dommen, skriver Jydske Vestkysten.

Ifølge pressechef Charlotte Simonsen har Lego valgt at anke af to grunde.

»For det første er det vigtigt at få slået fast, at vi både dengang og nu arbejder seriøst med arbejdsmiljøspørgsmål. For det andet mener vores juridiske afdeling, at der er lagt forkerte oplysninger til grund,« siger hun til avisen.

Flere undersøgelser fra både Teknisk Landsforbund, HK og PLS Rambøll har ellers tidligere vist, at over halvdelen af de medarbejdere, der jævnligt bruger en computermus i deres arbejde, klager over smerter i hænder, skuldre og nakke.

Annonceindlæg fra Kommando

Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job