Artikel top billede

Laser skal blænde pirater

Nyt våben mod skibskaprere på vej.

Den britiske våbenproducent BAE Systems har netop fremvist et nyt lasersystem, der midlertidigt blænder angribere. BAE hævder, at våbnet vil gøre sig godt mod pirater, der eksempelvis jager skibe i Aden-bugten ved Somalia. Sidste år angreb pirater 430 skibe verden over.

Laseren skal dog testes yderligere for sikkerhedsproblemer, inden det kan sælges til skibe verden over, skriver BBC.

På en afstand mellem 1,2 og 1,5 kilometer kan laseren advare piraterne om, at de er opdaget, siger BAE.

"Nutidens pirater er opportunistiske. Hvis de ved, at de er opdaget, vil de sikkert lede efter et andet mål," siger Brian Hore fra BAE ifølge BBC.

På nært hold vil den grønne laserstråle, der har langt større effekt end rød laser på øjet, blænde dem, så det er svært for dem at affyre deres våben, siger han.

 

Testet i Irak og Afghanistan

Grønne lasere har også været brugt af det amerikanske militær i Irak til midlertidigt at blænde mål. Også i Afghanistan har amerikanerne testet laserne.

Laserkanonerne må ikke blinde ofrene permanent ifølge FN, så udfordringen for BAE har været at skabe en laser med midlertidig virkning. En løsning skulle være på plads, men det skal testes på mennesker, før det får lov at blive solgt.

Det er muligt at beskytte sig selv mod laserstråler ved at benytte specielle briller, der skal passe præcis til de bølgelængder, den specifikke laser sender med.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
JN Data A/S
Driver og udvikler it-systemer for finanssektoren.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere