Laser skal blænde pirater

Nyt våben mod skibskaprere på vej.

Artikel top billede

Den britiske våbenproducent BAE Systems har netop fremvist et nyt lasersystem, der midlertidigt blænder angribere. BAE hævder, at våbnet vil gøre sig godt mod pirater, der eksempelvis jager skibe i Aden-bugten ved Somalia. Sidste år angreb pirater 430 skibe verden over.

Laseren skal dog testes yderligere for sikkerhedsproblemer, inden det kan sælges til skibe verden over, skriver BBC.

På en afstand mellem 1,2 og 1,5 kilometer kan laseren advare piraterne om, at de er opdaget, siger BAE.

"Nutidens pirater er opportunistiske. Hvis de ved, at de er opdaget, vil de sikkert lede efter et andet mål," siger Brian Hore fra BAE ifølge BBC.

På nært hold vil den grønne laserstråle, der har langt større effekt end rød laser på øjet, blænde dem, så det er svært for dem at affyre deres våben, siger han.

 

Testet i Irak og Afghanistan

Grønne lasere har også været brugt af det amerikanske militær i Irak til midlertidigt at blænde mål. Også i Afghanistan har amerikanerne testet laserne.

Laserkanonerne må ikke blinde ofrene permanent ifølge FN, så udfordringen for BAE har været at skabe en laser med midlertidig virkning. En løsning skulle være på plads, men det skal testes på mennesker, før det får lov at blive solgt.

Det er muligt at beskytte sig selv mod laserstråler ved at benytte specielle briller, der skal passe præcis til de bølgelængder, den specifikke laser sender med.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

    Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Digital transformation | Aarhus C

    Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S