Spintronik giver tusind gange hurtigere computere

Forskere i Hamburg har opnået et stort gennembrud inden for spintronik, der skal bruges til fremtidens computere.

Artikel top billede

Mange forskere har store forventninger til magneto-elektronik, også kaldet spintronik, som skal gøre det muligt at fremstille komponenter, der er meget mindre, hurtigere og har mere lagerplads end den nuværende computer-generation. Men indtil nu har ingen rent faktisk set denne spin – en kvantemekanisk egenskab – i enkelte atomer.

Nu har amerikanske og tyske forskere præsenteret de første billeder af spin i atomer. Det fortæller University of Ohio i denne pressemeddelelse.

Forskerne har konstrueret et særligt mikroskop med en jernspids, der kan manipulere individuelle kobalt-atomer på en mangan-plade.

Og nu er forskerne altså i stand ikke bare at observere atomets spin, men også at ændre den. Dermed skulle det nu være bevist, at spintronik kan bruges til at lagre informationer i atomer.

”Hukommelsesenhederne i de nuværende computere manipulerer titusinder af atomer af gangen. I fremtiden kan vi manipulere det enkelte atom og dermed øge computerens ydelse tusind gange,” siger fysikprofessor Saw-Wai Hla fra universitetet.

I eksperimentet har forskerne sænket temperaturen med flydende helium til 10 Kelvin. For at det kan fungere i praksis er det nødvendigt at få teknologien til at fungere ved almindelige rumtemperatur.

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Green Power Denmark

It-chef med udviklingsfokus

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

SAP Bruger- og rolleadministrator ved Forsvarsministeriets Regnskabsstyrelse

Nordjylland

Annonceindlæg fra Deloitte

Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S