Valus afbrudt efter angreb af hackere

Internetmediernes nye betalingssystem, Valus, er blevet afbrudt på grund af massiv hacker-lignende aktivitet mod systemet.

ComON fortalte i går om et hul i de danske internetmediers nye betalingssystem VALUS. Hullet blev fundet af brugere, der kunne læse transaktionsoplysninger, foretaget i systemet. Omtalen i medierne har øjensynligt ansporet til yderligere "fejlfinding" - i dag kan man på tjenesten læse, at Valus er afbrudt fordi de "gennem det seneste døgn har været udsat for massiv hacker-lignende aktivitet".

Valus har valgt at afbryde tjenesten mens det undersøges hvad hacker-aktiviteterne centreres om.

Tjenesten understreger at ingen uvedkommende har haft adgang til Valus, men at de alligevel har valgt at stoppe systemet indtil alle aktiviteter er blevet undersøgt.

Læs også:

  • Hul i internetmediernes betalingssystem


  • Link:
  • Valus.dk




  • Brancheguiden
    Brancheguide logo
    Opdateres dagligt:
    Den største og
    mest komplette
    oversigt
    over danske
    it-virksomheder
    Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
    Højer og Lauritzen ApS
    Distributør af pc- og printertilbehør.

    Nøgletal og mere info om virksomheden
    Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

    Kommende events
    Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

    Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

    19. august 2025 | Læs mere


    Cyber Security Summit 2025 i Jylland

    Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

    21. august 2025 | Læs mere


    AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

    Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

    27. august 2025 | Læs mere