Supercomputer bliver hvermandseje

Den første grafik-processor i petaflop-klassen kommer inden for det næste årti, forudsiger Nvidia. Dermed får den almindelige bruger samme regnekraft under skrivebordet som findes i verdens hurtigste supercomputer i dag.

I den digitale verden går udviklingen så stærkt, at dét, som i dag er en militær supercomputer der fylder en hel fabrikshal, allerede om nogle år er skrumpet ned i en størrelse, hvor det kan være i et indstikkort til din computer. Det nye grafikkort ATI Radeon HD 5870 har samme regnekraft som en af verdens ti hurtigste supercomputere for blot seks år siden. Og Nvidia forudsiger, at de første grafikprocessorer i petaflop-klassen kommer inden for det næste år.

I dag har verdens hurtigste supercomputer en regnekraft på 1,1 petaflop/s. Det er IBMs Roadrunner system, der er installeret på det amerikanske Los Alamos National Laboratory. Den hurtigste supercomputer i Europa, Jugene, har lige omkring 1 petaflop/s – men så består den også af 72.000 processorer.

Inden for de næste ti år vil du altså kunne få den samme regnekraft på et grafikkort med én processor til din computer – og til en pris på et par tusinde kroner. Roadrunner har til sammenligning koster op mod én milliard kroner.

Nu er der forskel på en grafik-processor (GPU) og en almindelig mikroprocessor (CPU), men grænsen er efterhånden ved at forsvinde og de nye GPU’er fra ATI og Nvidia kan da også bruges til meget andet end grafik.

Nvidia viste onsdag sit første grafikkort med den kommende Fermi-processor med tre milliarder transistorer, 512 streaming-kerner og en regnekraft på fire teraflop/s. Nvidia lover at strømforbruget ligger på niveau med den nuværende GeForce-serie. Fermi kommer sandsynligvis først til næste år.

Under præsentationen sagde Nvidia-chef Jen-Hsung Huang, at kommende supercomputere vil bruge grafikchips til at nå en regneydelse på 20 petaflop/s og mere. Oak Ridge National Laboratory, som har verdens andenhurtigste supercomputer Jaguar, har allerede meddelt at man overvejer at bruge Fermi-grafikkort i sine kommende maskiner, som skal nå exaflop-ydelse i de næste 10 år.
 

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Sikkerhed | Online

NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect